Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Hand mirror 8702046



*

nr 870 2046


HAND MIRROR

silver, 19th century,


silver, 1800-tal


Estimate:

600

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday January 20 2014
at 18:43:33


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/1 00:19:15 1      250 kr
18/1 12:47:47 2      200 kr
20/1 04:55:33 3      Vinnande bud
20/1 14:24:01 4      350 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: handspegel silver speglar ädelmetall
  • 6287 MIRROR
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:24
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:33
  • 7074 MIRROR
    Gustavian style. Gilt. 45x34 cm,
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:28




Ladda ner broschyr